Емоционалната интелигентност е термин, който е обект на много разногласия в професионалната психологическа литература и употребата му в ежедневния език е още по-широка.
Как възприемате емоционалната интелигентност – като придобито умение или като вродена черта? Каква е взаимовръзката между емоционалната интелигентност и това, което обикновено наричаме интелект? Наличието на коефициент на интелигентност от 169 прави ли човек емоционално интелигентен?
Как се формира емоционалната интелигентност в контекста на личната ни история и какви са стъпките, които можем да предприемем, за да я развием в себе си? Какво трябва да знаем, за да отгледаме емоционално интелигентни деца?
Настоящите изследвания показват, че емоционалната интелигентност е важен фактор за личните взаимоотношения, работата и много други сфери от живота. Успешното лидерство е свързано и с емоционалната интелигентност. Има данни, че при децата ниският емоционален интелект корелира с участието в тормоз и виктимизация. При възрастните е доказано, че феноменът емоционална интелигентност влияе върху психическото и физическото здраве, както и върху цялостното възприятие на благосъстоянието.