FAQs
как да избера психолог
психотерапия и психологическо консултиране
Открийте ползите консултирането за Вашето психичното здраве и благополучие.
Може да използвате нашия уебсайт, за да намерите информация за уменията и компетенциите на нашите терапевти, методите на работа и използваните технологични допълнения.
Q: Каква е разликата между психологическо консултиране и психотерапията
A: Психологическо консултиране се извършва от психолог, докато психотерапията може да се извърши от обучен на съответната техника терапевт. Ние екипът на Соменсо сме психолози-терапевти. Това означава, че всеки един от нас има минимум бакалавърска степен по психология и е обучен и използва различна терапия.
Q: За кого е подходящо психологическо консултиране/терапия ?
A: За всички личности, които търсят облекчаване на симптоми и подкрепа за:
- справяне с промени и загуба
- безпокойство: посттравматичен стрес, тревожност, напрежение, депресии, паническо разстройство, панически атаки,
- хипохондрия: тревожност за здравето, страх от заболявания
- натрапливи мисли и действия
- проблеми със съня – трудно заспиване, накъсан и повърхностен сън,
- проблеми с паметта, концентрацията и вниманието,
- семейни и брачни консултации
- проблеми в двойката, трудности в общуването, отношения извън двойката, житейски кризи, сексуални проблеми, ревност, изневяра
Q: Как да изберем терапевт (преди посещението) за психологическо консултиране/психотерапия?
A: Няма двама еднакви терапевти. Задаването на правилните въпроси ще Ви помогне да изберете най-добрия терапевт за вас. Ние Ви препоръчваме да зададете следните въпроси.
Въпроси, на които е добре да намерите отговори, преди да си уговорите среща:
- Какъв е Вашият академичен опит и какво е обучението Ви, за да ви подготви да практикувате като терапевт?
- Какво специализирано обучение и / или опит сте имали в работата с проблема, който имам?
- Къде се намира Вашият офис?
- Какви са Вашите такси?
- Какъв тип терапия практикувате? (По време на терапия терапевтът говори предимно или включва възможности за игри, визуализация, и др.)
- Какви са условията на центъра? (Резервации , плащане за пропуснати срещи, спешни случаи, достъп до сграда след часове и т.н.)
Q: Никога не съм бил на психолог, какво да очаквам?
A: Когато стигнете до кабинета на терапевта, очаквайте първоначалният Ви опит да е подобен на посещение при лекар. Ще влезете, когато стигнете там, седнете в чакалнята и изчакайте някой да ви извика името.
Докато чакате, вероятно ще попълните някои документи, включително:
- Споразумение за терапевт-пациент за услуги
- Вашата медицинска история, включително настоящите лекарства
- Въпросник за вашите симптоми
- Ако се чувствате неприятно да отговаряте на някой от въпросите на хартия, можете да изчакате, докато сте с терапевта, и да отговорите устно на въпросите.
- Възможно е също така да имате възможност да попълните документите вкъщи след първото си посещение.
Q: Моята първата среща с терапевта?
A: Първата Ви сесия с терапевта ще бъде различна от бъдещите посещения. Първоначалното посещение е период за вас и вашия терапевт да се опознаете и да получите представа как да продължите. Бъдещите посещения ще имат по-терапевтичен характер. Например, във втората си сесия може да проучите конкретен симптом, проблем или минала травма, която споменавате в първата сесия.
Имайте предвид, че психотерапията обикновено изисква многократни посещения, така че не очаквайте незабавни решения на проблемите си още първия ден. Терапията е свързана с това да Ви оборудваме с решения за цял живот, а не за бързо поправяне.
По време на първата сесия терапевтът ще ви попита:
- Какво те доведе на терапия
- Какво смятате, че не е наред в живота ви?
- Какви са вашите симптоми
Някои въпроси относно вашата история, включително вашето детство, образование, връзки (семейство, романтик, приятели), текущата ви житейска ситуация и вашата кариера.
Вие и вашият терапевт също трябва да постигнете споразумение относно продължителността на терапията, методите, които трябва да се използват, както и за неразположенията на клиента.
Q: Какви са методите за терапия?
A: Терапевтите са обучени в различни техники, които могат да Ви помогнат да се справите по-добре с менталните неразположения, да разрешите личните проблеми и да създадете лични промени в живота си. Откриването на каква техника или комбинация от техники ще използва вашият терапевт може да Ви даде по-добра представа какво ще се случи по време на вашите сесии.
- Клиент-ориентирана терапия (терапия, фокусирана върху личността): недирективна форма на беседа терапия, която подчертава положителното безусловно отношение
- Психоаналитична или психодиамична терапия: фокусира се върху влизането в контакт и работа чрез болезнени чувства в безсъзнателния ум
- Когнитивна или когнитивно-поведенческа терапия: фокусира се върху осъществяването на връзки между мисли, поведение и чувства
- Екзистенциалната терапия: фокусира се върху вас (свободна воля, самоопределение), а не върху симптома
- Гелщат терапията: се фокусира върху опита на клиента тук и сега
Q: Етичен кодекс и конфиденциалност?
A: В повечето случаи се изисква терапевтът, за да запази информацията, обсъдена по време на терапията, поверителна. Въпреки това, според “Етичните принципи на психолозите и кодекса на поведение” конфиденциалната информация може да бъде разкрита с разрешение на лицето или съгласно разрешение от закона. Докато спецификите на законното задължение за предупреждение варират в зависимост от държавата, в повечето случаи се изисква терапевт да наруши поверителността, ако клиентът представлява непосредствена заплаха (за самите тях, терапевта или трета страна). Информацията трябва да бъде разкрита на лице, способно да предприеме действия за намаляване на заплахата, например полицейски служител.
Q: Терапевтът подходящ ли е за вас?
A:Голяма част от успешната терапия е да се чувствате комфортно с Вашия терапевт. Това разбира се може да дойде с времето. Ако обаче след няколко срещи просто не почувствате доверие и връзка, имате избор да потърсите друг терапевт.
За да определите дали получавате най-добрите грижи от своя терапевт, ние Ви препоръчваме да зададете следните въпроси:
- Насочвани ли сте към вашите цели?
- Терапевтът Ви показва ли приемане и състрадание
- Чувствате ли се предизвикани?
- Чувствате ли свързаност?
- Научавате ли нещо ново?
- Отнася ли се към Вас като към равен?
Ако отговорът ви на някой от тези въпроси е „Не“, тогава най-вероятно е време да помислите за смяна на терапевтите. В края на сесията просто кажете на терапевта си, че няма да се връщате. Не се изненадвайте, ако терапевтът ви попита защо. Можете да отговорите честно (просто чувствате, че не кликвате) или просто да кажете, че предпочитате да не казвате. В повечето случаи вашият терапевт ще бъде професионалист и може да препоръча друг терапевт, който ще бъде по-подходящ.