• Home
  • Научно изследване – индивидуални характеристики

Научно изследване – индивидуални характеристики

Покана за участие

Известно е, че индивидуалните характеристики и нагласи повлияват възприемането на стимули от околната среда. Цел на нашето изследване е чрез утвърдени научно-експериментални методи да се изучи как личностните особености могат да предизвикат разлики в реакцията към зрителни стимули.

При поискване всеки доброволец ще получи индивидуалните си констатации. Моля, попълнете email адреса си в края на изследването, ако желаете резултати!

// доброволци за научно изследване

индивидуални характеристики и

мозъчна дейност

Това е изследване на учени от секция когнитивна психофизиология към Институт по Невробиология към Българската Академия на Науките

Индивидуалните характеристики и нагласи оказват силно влияние върху начина, по който реагираме на стимулите от околната среда, като създават уникална леща, през която възприемаме света около нас.

Това сложно взаимодействие между нашите особености и външните фактори не само оформя емоционалните и когнитивните ни реакции, но също така влияе върху процесите на вземане на решения, като в крайна сметка формира житейския ни опит. Разбирането на динамиката на тази връзка може да подпомогне личностното развитие, да повиши емоционалната устойчивост и да насърчи по-здравословното взаимодействие с постоянно променящата се среда.

ВАЖНО! В това изследване няма добри и лоши резултати, защото всеки човек е уникално представен.

УСЛОВИЯ: Участват лица, навършили 18 години. Участието Ви е напълно доброволно, анонимно, без физически или други вреди и последствия. Ако по някаква причина пожелаете да се откажете от участие по време на изследването, имате право да направите това. Индивидуалните резултати са строго конфиденциални, при спазване на всички изисквания на чл. 28 от Регламент (ЕС) № 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица по отношение на обработването на лични данни и свободното движение на такива данни (наричан “GDPR“). Всеки участник има правото да поиска обратна връзка за своите резултати. Те ще бъдат предоставени, ако изследването е завършено докрай и участникът е дал имейл за връзка (попълва се в самия край на експеримента).

Изследването е анонимно и компютърно базирано с времетраене около 30 минути.

Процедура: Изпълнява се зрително-моторна задача и се попълва психологически въпросник. Изпълнението е възможно само на компютър или лаптоп с клавиатура, включена на български или английски език.

Очакваното времетраене за двете задачи е по-малко от 30 минути – около 8 минути за първата и около 12-15 минути за втората. Между двете задачи можете да направите пауза. Желателно е да не бъде прекъсвано изпълнението на отделните задачи. Опитайте се да си осигурите условия, така че да не се налага отвличане на вниманието (напр. звън или сигнали от телефон, домашни любимци и други). Важно е да прочетете внимателно условията на задачите, за да ги изпълните правилно. 

Също така важно е да достигнете до края на задачите, когато ще се появи малко прозорче с бутон ОК, който трябва да натиснете, за да се запишат данните. Ако желаете, ще получите информация за Вашите резултати няколко дни след изследването. За целта попълнете съответния въпрос в края на експеримента като напишете валиден имейл адрес.

Натискане на бутона ESCAPE (два пъти) прекъсва изпълнението на задачата, но тогава няма да бъдат записани резултатите Ви.

 

екип

научен екип

Екип учени от Института по Невробиология, БАН с участието на проф. В. Колев, проф. д-р Ю. Йорданова, гл. ас. П. Нанова, гл. ас. С. Куртев, гл. ас. И. Ванков и психолози С. Куманова, В. Вълкова и Л. Лямова 

телефон за връзка 02 979 3749

Проф. д-р Юлияна Йорданова

ръководител секция по когнитивна психофизиология, Институт по невробиология, БАН

Проф. д-р Васил Колев

когнитивна психофизиология

Стоян Куртев PhD

когнитивна психофизиология

Научна тематика на направление по когнитивна психофизиология

Изследователските цели на направлението са насочени към изучаване на висшите когнитивни функции като внимание, памет, вземане на решение, избор на стратегии, адаптация и обучение, които играят основна роля в човешкото поведение. Изследват се неврофизиологичните механизми на когнитивна и сетивно-двигателна преработка на информация в мозъчните мрежи. Научната дейност е свързана с оценката на мозъчните механизми на когнитивните процеси, регулацията на позата и движението, зрително-мануалната координация и обучение посредством анализ на невроелектрични мозъчни потенциали и осцилации, стабилографски и окулографски записи в норма при различни индивидуални психометрични характеристики, развитие и стареене. Изследват се също патологични отклонения на тези механизми при пациенти с Паркинсонова болест, синдром на хиперактивност с нарушение на вниманието, вестибуларни нарушения и др. Една важна страна на изследванията е разработката и внедряването на нови високоефективни методи за регистрация и анализ на невроелектрични мозъчни потенциали, окулографски и електромиографски потенциали и биомеханични показатели.