научете повече
за същността на Ментално здраве
Ментално здраве включва нашето емоционално, психологическо и социално благополучие. То влияе върху това как мислим, чувстваме се и действаме. Освен това помага да определим как се справяме със стреса, как се отнасяме към другите и по какъв начин правим избор. Менталното здраве е важно на всеки етап от живота, от детството и юношеството до зряла възраст.
Много фактори допринасят за проблеми с менталното здраве , включително:
- Биологични фактори, като гени или мозъчна биохимия
- Житейски преживявания, като травма или злоупотреба
- Твърде много стрес
- Фамилна история свързана с психични проблеми
Стигмата ментално здраве
Много хора с ментални проблеми казват, че по-трудно се живее със стигмата, която ги заобикаля, отколкото със самото неразположение или болест. Стигмата се отнася до „съвкупност от негативни нагласи и вярвания, които мотивират обществото да се страхува от, да отхвърля и дискриминира хората с ментални проблеми. Стигмата не е просто използване на грешната дума или действие. Става въпрос за неуважение. Тя е в използването на негативни епитети, за да се посочи човека с ментални проблеми. Тя е бариера. Страхът от стигмата и последващата дискриминация обезкуражава много хора и техните семейства да потърсят помощта, от която имат нужда.“ (SAMHSA, 2004)
Важно е да се знае, че стигмата не е уникално присъща на менталните проблеми. Стигмата може да се прояви в много и различни контексти, включително социални и междуличностни взаимоотношения като половата идентичност, културата, сексуалните предпочитания и т.н. Менталните проблеми не са единствените болести, които са или са били обект на стигматизация. Някои други заболявания, които са били фокус на сериозна стигма включват проказа, едра шарка, сифилис, рак и ХИВ/СПИН. В исторически план няколко фактора са допринасяли определено заболяване да се обгради от стигма:
- Свързване на болестта с религия, морални провали или свръхестествени причинители
- Страх от въздействието на болестта, включително заразяване
- Липса на разбиране за причините за разболяване
- Липса на ефективни методи за лечение
Изследвания в САЩ демонстрират, че почти две трети от хората с ментални неразположения не търсят лечение. Въпреки че причините за това варират, знаем, че стигмата е сериозна пречка пред осмеляването да се потърси необходимата помощ. Разбирането на стигмата е важна стъпка в процеса на подобряване на достъпа до необходимите услуги за хората с ментални проблеми.
Факт: Проблемите с менталното здраве всъщност са много чести.
Ежегодно:
- Един на всеки пет възрастени или детца изпитва проблем с менталното здраве
- Един от всеки 10 младежи преживява период на голяма депресия
- Един от 25 американци е живял със сериозно ментално заболяване, като шизофрения, биполярно разстройство или голяма депресия
- Самоубийството е 10-тата водеща причина за смърт в САЩ. Статистиката отчита загубата на повече от 41 000 американски живота всяка година, повече от двойно повече от живота на убийствата.
Факт: Дори и много малки деца могат да проявят ранни предупредителни признаци на проблеми с менталното здраве.
Тези проблеми с менталното здраве често са клинично диагностицируеми и могат да бъдат продукт на взаимодействието на биологични, психологически и социални фактори.
Половината от всички нарушения на менталното здраве показват първи признаци преди човек да навърши 14 години, а три четвърти от нарушенията на менталното здраве започват преди 24-годишна възраст.
За съжаление по-малко от 20% от децата и юношите с диагностицируеми ментално-здравни проблеми получават необходимото лечение. Подкрепата за ранно ментално здраве може да помогне на детето в развитието.
Факт: Проблемите с менталното здраве нямат нищо общо с това, че сте мързеливи или слаби и хората действително се нуждаят от помощ, за да се възстановят.
Много фактори допринасят за проблеми с менталното здраве, включително:
Биологични фактори, като гени, физическо заболяване, нараняване или мозъчна биохимия
Житейски преживявания, като травма или стрес
История на злоупотреба
Фамилна история на психичните заболявания
Менталното здраве има два аспекта:
- Нарушено качество на живот – свързано с небиохимичните изменения на мозъка,
- Ментална болест свързана с изменения на начина на функциониране на мозъка.
Ранни предупредителни знаци
Не сте сигурни дали вие или някой, когото познавате, живее с проблеми с менталното здраве? Изживяването на едно или повече от следните чувства или поведенчески промени може да бъде ранен предупредителен знак за проблем:
- Проблеми свързани с хранене или сън – твърде много или твърде малко
- Отдръпване от хората и обичайните занимания
- Не се чувствате енергични и като че ли нямате никаква енергия
- Чувствате се вцепенени и като че ли всичко е безсмислено.
- Имате необясними болки и болежки
- Чувствате се безпомощен или безнадежден
- Пушенето, пиенето или употребата на наркотици е повече от обикновено
- Чувствате се необичайно объркан, забравящ, «на ръба», ядосан, разстроен, притеснен или уплашен
- Крещите и/или наранявате семейството и приятелите си
- Изпитвате силни промени в настроението, които причиняват проблеми във взаимоотношенията ви
- Главата ви е пълна с постоянни мисли и спомени и не можете да излезете от тях
- Чувате гласове или вярвате на неща, които не са истина
- Мислете да навредите на себе си или на другите
- Изпитвате невъзможност да изпълнявате ежедневни задачи като грижи за децата си или за работа или училище
Стрес
Потенциалните причинители на хроничен стрес са многобройни и строго индивидуални. Дали възприемате определено събитие като специфично зависи от много фактори като лични характеристики, принципната Ви визия за живота, уменията Ви за решаване на проблеми и системата от подкрепа, с която разполагате.
Рискови фактори
Хроничният стрес изчерпва ден след ден и година след година без видим изход. Под напора на дълготраен или много силен стрес, дори най-адаптивните личност губят способността да издържат.Присъствието на стресор не води автоматично до силни симптоми на стрес. Степента, в която ни повлиява определен стресор,
Бърнаут
Състоянието бърнаут е последният акт на цикъла на стрес, и е сериозно заболяване, което се развива постепенно от хроничен стрес. Емоционалните и енергийните Ви ресурси постепенно с течение на времето се изчерпват и в същото време няма нищо, което да противодейства на загубата им.
Социална тревожност
Социалното безпокойство е страхът от взаимодействие с други хора, което води до понижено самочувствие и изолация. Това е страхът, че другите хора биха могли да ни преценят и оценят отрицателно, което поражда чувство за неадекватност, малоценност, неудобство, унижение и депресия.
Ментално здраве и благополучие
Доброто качество на живот позволява на хората да:
- Реализират пълния си потенциал
- Да се справят се със стресовете на живота
- Да работят продуктивно
- Дават смислен принос за техните общности
Начините за поддържане на добро качество на живот включват:
- Получаване на професионална помощ, при необходимост
- Свързване с другите
- Позитивно мислене
- Добра физическа активност
- Да помагаш на хората около теб
- Получаване на достатъчно сън
- Развиване на умения за справяне със стреса