ВЯРВАЙ В СЕБЕ СИ!
Според Вас къде се крие тайната на успеха?
Може би в доброто познаване на детайлите на професията, която имате или наличието на опит и изключителен интелект, или както е модерно напоследък да се казва, големият вътрешен заряд.
Нищо подобно!
Основен принцип за успех в дадена област е вярата в собствените сили и убеждението, че успехът може да бъде постигнат .
Древна тибетска мъдрост гласи: «Съмнението е равно на предателство». Човек, който се съмнява в себе, предава сам себе си. Хората от древността са били наясно с някои житейски истини. Петдесет години преди раждането на Христос римският поет Вергилий е написал: «Те могат, защото те са убедени, че могат»
Всички онези, които са постигнали върховете на успеха знаят колко е важно да си уверен в собствените сили.
САМОУВЕРЕНОСТ
Какъв негативен смисъл са приписвали на тази дума и родители и учители. Самоувереност – това е да вярваш в себе си. И няма нужда от игра на думи «самоувереност – това е лошо качество, а вярата в себе си– е добро качество». Самоувереност и вярата в себе си – това е едно и също нещо.
«Вярата в себе си – това е убеждението на човека , че ще успее във всичко».
И как се появяват съмненията в собствените сили? Психолозите знаят отговора – от детството.
А именно, от неправилното възпитание на детето. Колко много усилия полагат и родители и учители, за да наложат на детето да мисли със същите шаблони. Какви епитети за разрушаване на вярата в собствените сили предоставя нашата система за възпитание на децата.
Само си спомнете детството. Чували ли сте следните фрази?:
«Когато пораснеш, ще разбереш!»;
«Рано ти е още да разсъждаваш!»;
«Прави каквото ти се казва и не философствай!»;
«Когато станеш на моите години, ще видиш.»
Още по-пагубно за детето е да чува от устата на своите родители обиди. «Глупак!»; «Тъпанар!»; «Мързел!»; «Ти си пълен провал!»; «Нищо не става от теб!»
Психолозите знаят, че детето абсолютно несъзнателно вярва и приема думите на своите родители и учители. И когато те му казват, че е «Тъпак» или «Непрокопсаник», това му въздейства като внушение под хипноза.
Сравнете: «Не се притеснявай, ти ще успееш!» и «Ти си провал!».
Първото и основно правило е човек да вярва в себе си. Разрушително е, ако не вярваш в себе си. За щастие детето не винаги приема напълно обидните квалификации, които чува, но за нещастие то все пак несъзнателно вярва в тях, защото те са изречени от авторитети – майка, баща, учител. Вярата в себе си е подкопана. Детето започва да се съмнява в себе си и в собствените сили и способности.
«Съмнението е равностойно на предателство» – това се превръща в систематичен опит да предаваш сам себе си. Понякога семейството и училището внушат на децата, че да бъдеш самоуверен не е най-доброто нещо.
Защо се получава така?
Прекалено самоувереното дете има собствено мнение и винаги създава проблеми, както на родителите, така и на учителите. Те се опасяват, че не биха могли да упражняват контрола, който биха искали. Ако едно дете има собствено мнение, което не съвпада с това на възпитаващите го, то ще има и действия , които протоворечат на очакванията на родители и учители.
Повечето хора са много по-силни психически, отколкото си мислят.
Това си е живата истина.