Невротичната депресия
Невротичната депресия се развива в резултат на настъпване на събитие, което травмира психиката. Често страдащите имат продължителна невроза, придружена от определен синдром.
- Първите симптоми на невротична депресия се появяват веднага след появата на стрес.
Възможно е проблемната ситуация да не се нарече ясно изразена, но за човека тя придобива огромно значение. Трябва да се отбележи, че генетичният фактор практически не влияе върху развитието на състоянието.
Основната причина за появата на невротична депресия се считат личностните предразположения и фактори, които нараняват психиката на човека. В повечето случаи стресовият фактор е съвсем обикновена ситуация – конфликт в семейството, проблеми в работата или липса на средства.
Най-значимата проява на невротичната депресия се счита за ирационална и резки промени в настроението.
Освен това самият човек не може нито да обясни тяхната природа, нито да контролира интензивността на проявлението.
През повечето време страдащият човек е депресиран. Възможна е и появата на потискащ копнеж, който се развива все по-често.
Хората, страдащи от депресия, са самокритични, те са склонни да подценяват собствената си значимост и да обвиняват себе си за всички неприятности. В същото време остават оперативни и не губят интерес към случващите се около тях събития. С по-нататъшното развитие на състоянието симптомите стават по-изразени и човек изпада в постоянно депресивно състояние.
Сиптоми
- Повишено ниво на сълзливост човек постоянно се самосъжалява.
- Склонността да се критикуват другите. Освен това човекът не прави общи коментари, а ограничава обвиненията в областта на травматичния фактор.
- Появата на усещане за хронична умора на фона на обща слабост.
- Периодичното възникване на лека тревожност без видима причина.
- Намален апетит.
- Разнообразни нарушения на съня – заспиването се случва много бавно, плитък сън, по време на който човек често се събужда, твърде рано се събужда.
- Личността на човека запазва присъщите характеристики т.е. не се променя.
- Човекът наясно какво точно провокира влошаване на менталното здраве.
- Съществува склонност към самоубийство.
- Нарушения на стомашно-чревния тракт, което се проявява в хроничен запек или честа диария.
- Появата на болка в ставите.
- Намалено либидо.
- Проблеми в естествения ход на менструалния цикъл.
- Появата на главоболие, които се наричат „шлемове на неврастеник“. В този случай пациентът има усещане, че главата му е притисната от невидими щипци.
- Сърдечни проблеми – появата на тахикардия или аритмия.
Test